Jak jsem si nepořídil domácí fotovoltaickou elektrárnu

Fotovoltaika v současném stádiu je i přes dotace v rámci Nové zelené úsporám 2016 pro domácí hybridní fotovoltaické systémy určená hlavně pro „FV srdcaře“. Ti kdo stihli nedomyšlený plán české vlády na podporu FVE do konce roku 2013, jsou na tom dnes nejlépe. Ti moc počítat nemusí, zajištěné zelené bonusy na 20let jim investici spolehlivě vrátí.

Vraťme se však k současnému stavu.

Část 1. – Propočty

Z dostupných zdrojů lze vyčíst, že 3kW systém vyrobí ročně zhruba 3MWh elektřiny. V optimálním případě ji uchovám a všechnu spotřebuji. Ztráty přeměnou nepočítám. S mojí průměrnou sazbou 2,8Kč/kWh tedy 2800Kč/MWh ušetřím ročně 8400Kč na elektrické energii. Náklady na pořízení s odečtem maximální možné dotace 100.000Kč budou 120000Kč. Pokud to vydělím, mám návratnost 14,3 roku (bez toho, že by se elektřina zdražovala). Navíc musím započíst životnost baterií, řekněme optimálně 4000 cyklů tedy 11 let.

Pro zjednodušení to sloučíme. Řekněme, že elektřina půjde nahoru. Takže návratnost 11 let, životnost baterií 11 let. Po 11ti letech nové baterie, poté znovu návratnost odhadem 3 roky. Návratnost tedy 14let.

Započtu-li dále ztrátu výkonu panelů, ztrátu kapacity baterií. To je prodloužení návratnosti o další 2-3 roky, tak jsme na 17ti letech. A to musí vydržet měnič! To není až zas tak zajímavé.

Navíc všude počítám s optimálnímy stavy. Jen baterie, pokud by u nich bylo 2000 cyklů udávaných výrobcem, samozřejmě v „mezním“ provozu 0-100 100-0 0-100, tak jsme na životnosti „jen“ 5,5 roku.

Část 2. – co z toho plyne?

Návratnost mi pro podmínky mého RD vychází přes všemožné varianty výpočtů stále stejně – tedy nic extra zajímavého. Do 10-ti let se mi to prostě nevrátí. Kapacita, životnost baterií, poklesy výkonu FV panelů, jsou věci, které jsou, řekněme, již tak nějak vysledovány. I když u nového typu baterií LiFePo4 spíše jen v laboratorních podmínkách. Vzhledem k tomu, že celý život pracuji s elektronikou, obávám se životnosti střídače. 2 roky záruka je na zařízení v ceně nad 50 tisíc prostě málo. Servery nakupuji běžně s 5-ti letou zárukou a se zárukou výměny vadného dílu do druhého pracovního dne. Dále, málokterá LineInteractive UPS (což je zařízení funkčně porovnatelné se střídačem) se dožije 10-ti a více let… Nedůvěra v životnost tohoto zařízení byla jedním z důležitých aspektů v mém rozhodování. Navíc se obávám životnosti dalších „drobných“ elektronických zařízení např. balancerů na bateriích, které taktéž stojí nemalé peníze a v případě poruchy opět prodlužují návratnost investice + systém je třeba speciálně pojistit proti přepětí = další náklad….

Dalším úskalím systému v mém RD je ženský element. Ono totiž veškerá radost z úspor končí v okamžiku, kdy si manželka nebude moct pustit pračku, myčku, sušičku a kdovíco ještě najednou, protože jedna fáze to prostě neutáhne a já si vyslechnu přednášku o tom, jak je to vše na 2 věci ….

Ještě bych rád zmínil onu ekonomicky těžko vyčíslitelnou soběstačnost. Až někdy vypnou elektriku na více než jeden, dva dny, tak to bude znamenat extrémní průšvih a člověk bude mít úplně jiné starosti než to, že se mu zkazí jídlo v lednici a nebude si moct nabít mobil…. respektive opačně: bude mu k ničemu, že se mu to nezkazilo a může si nabít mobil….

Situace je trochu lepší při pořízení v současnosti dotovaného systému NOZ 2016 pro nově navrhovaný RD, kde se mohou využít veškeré přednosti hybridní FVE. Např. napojení na nízkoteplotní systém topení pomocí TČ, ohřev vody v patřičně velikostně dimenzovaném zásobníku na TUV atd… tam to vychází lépe, ale pořád ne tak, aby to bylo něco skvělého.

 

Zajímavé odkazy

Tento pán si fotovoltaiku vybudoval zcela sám a ze zdrojů běžně nedostupných: http://www.mojeelektrarna.cz/

Hybridní fotovoltaika v praxi – velmi pěkně uděláno: http://www.nesvara.cz

Diplomka, která potvrzuje má osobní zjištění: https://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace_soubor_verejne.php?file_id=100617